LİMON

 

Limon, yıl boyunca büyümeyi sürdüren, küçük bir ağaç türü ve bu ağacın meyvesidir. Limon bitkisi “ekşi portakal” ya da turunç olarak da bilinen Citrus aurantium, ile ağaç kavunu olarak bilinen Citrus medica’nın çaprazlanması ile elde edilen bir doğal hibritdir. Ilıman iklime sahip bölgelerde yetiştirilen ve uçucu yağ taşıyan limon meyveleri Hindistan, Güney Amerika, Güneydoğu Asya, Kaliforniya, Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde çok üretilir. Meyve öncelikle suyu için kullanılır, eti ve kabuğu ise aşçılık ve fırıncılık alanlarnda kullanılabilir.

MAYER

 

Mayer cinsi limonun en önemli özelliği ağacının küçük olmasıdır. Mayer ağacı, daha çok bol güneşli ve gece gündüz sıcaklık farkının az olduğu iklimi sevse de yılın her mevsiminde meyve verir. Dikilmesinin ardından yaklaşık bir yıl sonra meyve vermeye başlar. Portakal ile limon arası bir tada sahiptir.

ENTERDONAT

 

Enterdonat dünyada en fazla Türkiye’nin Doğu Akdeniz Bölgesinde yetiştirilir, uzun ve silindirik şekile sahip bir limon türüdür. Limon çeşitleri arasında en erken olan cinstir. Meyve parlak bir kabuğa ve uç noktalarında belirgin bir boyna sahiptir.

LAMAS

 

Mersin’de Erdemli ve Silifke bölgelerinde özel bir alanda yetiştirilen bu tür; orta büyüklükte, kabuğu sarı renkli, tadı ve kokusu güzel olan sulu bir limon çeşididir. Düzgün ve parlak bir görünüme sahip bu limon, uygun koşullarda dokuz ay boyunca saklanabilir. Türkiye’de üretilen en dayanıklı limon türüdür.

Share: